Způsob práce
Při společné práci s klientem, která probíhá v důvěrném prostření s maximálním důrazem na bezpečí a intimitu, s ohledem na potřeby a situaci klienta, využívám zejména metody vycházející z Gestalt terapie.
Gestalt terapie
Gestalt terapii je možno charakterizovat třemi slovy: existenciální, experimentální a zážitková. Zaměřuje se především na existenci člověka. Na jeho vztahy, radosti a starosti, jak je právě prožívá a jak s nimi nakládá. Má zážitkový charakter, je zaměřena na osobní zkušenost klienta. Jejím cílem není interpretace klientových pocitů, ale prostřednictvím zážitkových experimentů(přehrávání situací, hraní vnitřních dialogů, imaginace, práce se sny..)umožňuje klientovi přímý prožitek a práci na tom, jak je může ve svém životě využít.
Vychází z názoru, že představy, pocity a činy souvisí s celou osobností člověka (gestalt-tvar, celek).Jestliže reakci na některou událost neprožívá celá osobnost, je podle terapeutů zkušenost neúplná a výsledkem je vnitřní konflikt. Ten pak může způsobovat poruchy chování.
Gestalt terapie se se snaží, aby si klient uvědomoval své aktuální myšlenky, pocity, aktivity a gesta, včetně toho, co se kolem něj děje a co je vyvolává. Cílem je plně uvědomit si sám sebe, co chceme ,ocenit vlastní hodnotu, cítit se svobodně sám sebou.
Hlavní důraz v Gestalt terapii se klade na osobní zkušenost klienta, na přímý prožitek "tady a teď" během terapeutického sezení. Gestalt terapie věnuje mnoho pozornosti neverbálnímu chování, tedy výrazům obličeje, polohám a pohybům těla, tónu řeči a podobně.
Tématem sezení je jakékoliv téma, které klient přinese. Hodně času se věnuje současnému životu, potížím a možnostem změny a zpravidla se cíleně nepátrá po příčinách v minulosti, ale stává se, že za současnými potížemi se kořeny v minulosti odkryjí….Pozornost se také věnuje vztahu mezi klientem a terapeutem.
Gestalt terapie využívá zejména tyto principy:
"tady a teď" minulost a budoucnost si snažíme uvědomovat v přítomném okamžiku
"uvědomění" co si neuvědomuji není moje a nemohu s tím zacházet…
"zkušenost" osobní zkušenost je předpoklad i prostředek osobní změny
"kontakt" vědomí, že já není ty, ačkoliv existují společně
"pole" jak klient, tak terapeut existují v určité velmi konkrétní síti vztahů. Změna v poli terapeut-klient pak zpětně navozuje aspoň možnost změny v poli klient
"dialog" terapeut a klient jsou partneři. Rozdíl mezi nimi jev tom, jak si uvědomují vnitřní a vnější svět. Terapeut je v tomto směru pokročilejší a proto kompetentní poskytnout doprovod klientovi.
"kreativita"
Pro koho je gestalt terapie vhodná?
Gestalt terapie může být prospěšná lidem, kteří trpí úzkostí a napětím, těm kteří mají problém ve vztahu s jinými lidmi. Je určena pro ty, kteří se chtějí učit poznávání a sebeobětování sebe sama různých situacích, těm kteří chtějí nějakým způsobem rozšířit svůj potenciál. Je nejúčinnější u klientů, kteří jsou otevření práci na sobě. Vhodná především pro léčbu úzkostných stavů, fobií, depresí, psychosomatických problémů souvisejících s nízkým sebehodnocením, stude, a sociálními fobiemi. Pro svůj důraz na kontakt mezi lidmi je vhodná také v párové a rodinné terapii.